top of page

Érintőképernyő
Kapacitív és resistive, egyedi kialakítású érintőképernyő panelek gyártása
Széles körben elterjedt HMI megoldás, mely modern megjelenést biztosít készülékének.
Kapacitív és resistive érintő paneljeink a legtöbb kijelzőre felszerelhetőek.
A kapacitív érintőképernyők működése a megérintett terület kapacitív változásán alapszik. A panel gyakorlatilag egy kapacitás mátrix, aminek a kapacitás változását a megfelelő elektronikával dekódoljuk, és kimeneti jellé tudjuk átalakítani.
A resistive érintőpanelek ezzel szemben egy linális, X és Y irányú ellenállás kimenettel rendelkeznek (4 kivezetés minden esetben), melyek könnyedén és pontosan átalakítható az érintés koordinátájára.

Érintőképernyő panelek gyártása


Kapacitív érintőképernyő működése



A kapacitív érintőképernyő működésének elve, hogy két, átlátszó, eltérő orientációjú (X és Y), vezetőpályákat tartalmazó fóliát egymásra helyezünk. A két vezetőpályás fóliát nagy optikai tisztaságú szigetelő réteggel választjuk el egymástól. Így létrejön egy kapacitás mátrix. A kimeneti pontok száma függ a képernyő méretétől és a mátrix felbontásától.
Mikor megérintünk egy területet kapacitás változások történnek az adott mező körül. Ahol a legnagyobb a változás, ott érintettük meg a kijelzőt.
Megfelelő dekódoló elektronikával leolvashatjuk a pontos koordinátákat és átalakíthatjuk a fogadó eszköz kommunikációs protokoljává (I2C, RS232, USB, CAN, stb.).
Előnye a resistive kivitellel szemben, hogy 'multi touch' működés is megvalósítható, illetve nem láthatóak apró távtartó pöttyök a két réteg között.
Hátránya a magasabb gyártási költség, a sokkal bonyolult dekodoló elektronika és az alacsonyabb (nem lineális) felbontás, továbbá érzékenyebb a környezetre.
Resistive érintőképernyő működése



A resistive érintőképernyő működésének elve, hogy két, egymásra fordított fólia teljes felületén átlátszó, vezetőképes réteg van. Ez a réteg meghatározott ellenállással (Ohm/cm) rendelkezik. Az alsó réteg széleire függőleges, közel 0 Ohm vezetősávok vannak felvéve, így az X irányú ellenállás határozható meg. A felső fólia szélein pedig vízszintes vezető sávok vannak, így itt az Y irányú ellenállás határozható meg. A két vezetőképes réteget apró távtartó pöttyök választják el egymástól.
Mikor megérintünk egy területet, az alsó és a felső fólia vezető rétege összeér és az X és Y irányú ellenállás értékből pontosan meghatározhatjuk az érintés pozícióját.
Mérettől függetlenül, minden esetben 4 kivezetésük van.
Megfelelő dekódoló elektronikával leolvashatjuk a pontos koordinátákat és átalakíthatjuk a fogadó eszköz kommunikációs protokoljává (I2C, RS232, USB, CAN, stb.).
Előnye a kapacitív kivitellel szemben az alacsonyabb gyártási költség, az egyszerűbb dekódoló elektronika és a pontos, lineális működés. Továbbá, hogy nem érzékeny a környezetre.
Hátránya, hogy nem lehet 'multi touch' működés és kis mértékben látszódnak az apró távtartó pöttyök.
bottom of page